Rozhovor s Matoušem Kutypou, CEO & Co-founderem TechFides

Rozhovor s jedním ze zakladatelů a současným CEO společnosti, Matoušem Kutypou, zveřejněný v červenci 2016 také na Startupjobs.cz: TechFides – tým, který jde s dobou.

 

Co TechFides dělá? 

Pro naše klienty stavíme webové aplikace. Nebaví nás malé weby, pracujeme na složitějších a rozsáhlejších systémech, kde se může každý člen týmu maximálně realizovat. Rozhodně se nehrabeme a hrabat nebudeme ve vykopávkách z období sponky.

 

Proč jste rozjeli TechFides?

S mým parťákem Vaškem Mičulkou jsme se rozhodli vytvořit prostředí, které bude šité na míru vývoji. Zkrátka odstranit zažité nesmysly a přežitky typu striktní docházka, omezení internetu či tabulkový plat. Takové věci nemají v moderním světě místo. To se týká také mnoha absurdních mantinelů, jako je třeba “pozice v organizační struktuře společnosti” – z toho se mi dělá špatně. Tým nepotřebuje ředitele, členové týmu nemusí leštit kliky, jediné důležité je loajalita týmu a jednotlivých členů k projektu, tedy k dosažení cíle. Chceme pracovat v prostředí, kde má rozum přednost před nesmyslnými pravidly.

Zavedené firmy se vůbec neumí přizpůsobit současným potřebám vývojářů. S velkou slávou přišly tyto firmy například s benefitem typu sick days. Přitom nikdo není robot a občasné zdravotní problémy má každý – proč to není standard a říká se tomu benefit? Není potřeba zavádět formální konstrukce pro to, aby člověk nemusel do práce, když mu zrovna nějaký den není dobře.

Dalším důvodem je odměňování. V mnoha firmách se setkáte s navyšováním platu třeba podle inflace – to je podle mne naprostý nesmysl. My zvyšujeme odměnu vždy v závislosti na růstu schopností člena týmu, což je ve zdravém prostředí vždy více než nějaká míra inflace. Někteří lidé se snaží a jdou dopředu velmi rychle, takoví si zaslouží řádnou rychlost růstu odměny. Kladu si jako svou povinnost umět vždy každému členovi týmu odpovědět, co může udělat pro zvýšení mzdy.

Těch důvodů, proč vznikl tým TechFides, je mnoho a uvedu ještě jeden. Vývojáři jsou velmi inteligentní a tvořiví lidé. Takoví lidé potřebují svobodu a prostor, aby mohli být efektivní a odvádět dobře svou práci. A toto jsou dvě věci, které mohou jít dohromady – když dáte rozumnému člověku svobodu, získáte mnohem více, než když se ho budete snažit napasovat do nějaké obecné formy. Vývojář není šimpanz. Tým TechFides je lídrem a pevným bodem této vize.

 

Co je v TechFides vaší inspirací?

Naší inspirací jsou projekty realizované na západě. Není snadné vytvořit rozsáhlou a zároveň stabilní webovou aplikaci. Jsme docela unikátní a razíme si vlastní cestu, nemáme potřebu někoho slepě následovat, což ani není možné vzhledem k tomu, že děláme jen to, co nás baví.

 

Co považuješ za největší úspěch TechFides?

Velkým úspěchem je udržení a zachování svobody členů týmu i při jeho růstu. Udržení těch počátečních vizí je pro nás obrovskou výzvou. Samozřejmě si vážím jednotlivých úspěchů na projektech, úspěšných dealů atd., nicméně za každým úspěchem ve výsledku stojí celý tým a tento tým musí mít správné a zdravé prostředí. Za největší úspěch tedy považuji sestavení současného týmu, za který mohu dát ruku do ohně.

 

Jaké jsou Tvé plány do budoucna?

Náš tým je poměrně mladý, ale jsme šikovní, tak rosteme. TechFides jako celek bude pokračovat v budování složitějších aplikací a bude se i nadále držet v tomto na špici. Budeme muset rozšířit naši základnu vývoje pro mobilní zařízení, zde v budoucnu velmi poroste poptávka. V neposlední řadě si pak střihneme postavení vlastního produktu.

 

Jaké typy lidí hledáte do svého týmu?

Snažíme se dát šanci každému, kdo má vůli se posouvat dopředu. Naše projekty rostou a stejně tak musí růst každý člen týmu. Ze všech možných vlastností bych vytyčil především důslednost, smysl pro detail a učenlivost.

 

V čem jste jiní než konkurence?

My si projekty vybíráme a bereme pouze takové, které nás baví. Nebojíme se odmítnout zakázku. Některé klienty tímto přístupem nepotěšíme, naopak ale máme skvělé výsledky, když nás práce baví. Interně se pak neustále snažíme mít to nejlepší prostředí, ve kterém pracujeme – ať už se jedná o pravidelné teambuildingy, plnou lednici free nealka/alka, hezké prostory nebo také rozumně neomezený počet monitorů pro každého.

 

Co je pro Tebe při budování startupu nejdůležitější?

Především aby to celé všechny bavilo. Určitě bychom mohli růst rychleji, ale nechceme přepálit. Makáme, ale dbáme na to, abychom byli v pohodě – i proto jsme doposud nevzali žádný support 24/7.

 

Jak vypadá pracovní den v TechFides?

Myslím, že u nás se moc stereotyp nemá šanci usadit. Někdo prostě pracuje z domu, někomu se pracuje nejlépe v kanclu a někdo pracuje rád v noci. Je tedy jedno, jak vypadá pracovní den, soustředíme se a klademe důraz na výsledek & kvalitu & splnění termínů.

 

 

Zaujal tě rozhovor? Přečti si také rozhovor s Václavem Mičulkou, CTO a druhým spoluzakladatelem TechFides. A ještě další info o TechFides se dočteš třeba v sekci O nás, kde prezentujeme cíle a vize TechFides. Nebo se rovnou podívej na otevřené pozice a napiš nám, rádi Tě poznáme.

Zaujal Tě náš tým?

Rádi se s Tebou osobně a nezávazně setkáme, napiš nám – pošli nám, co umíš a co bys rád/a u nás dělal/a na email chcidotymu@techfides.cz

Další info o tom, proč je TechFides místo šité vývojářům na míru, se dočteš v našem článku proč do TF. Nebo se rovnou podívej na otevřené pozice a napiš nám, rádi Tě poznáme. Přečti si také, jak probíhá výběr našich nových členů týmu a jak probíhá onboarding.